מובייל. ההוא.

כמו שאמרתי לאיש מהעמק, אני סבורה שיש דרך לשלב מגוון עיסוקים ובאותו זמן להרוויח את מה שמאפשרים מיקוד ובהירות. לא ממש אמרתי לו שאני מכירה את הדרך ושיש לי כלי שעוזר לי למיין ולבחור, נראה לי שהוא ניחש את זה לבד. אחרי שנפרדנו חיפשתי תמונה שתעזור לי, לפני שאסביר במילים. הלכתי לאורך שולי עמק 'חיי', שוב שמעתי את המחשבות שלי זזות במסדרונות, מעבירות עניין מכאן לשם, מצרפות, מפרידות, מוחקות, מבהירות. עד שהתמונה הופיעה.

Boy with Alexander Calder Sculpture by Dimitri B. - Flickr

Boy with Alexander Calder Sculpture by Dimitri B. – Flickr

בניתם פעם מרצדת (מובייל)? היא משחק מעניין במיון, בחירה, שילוב ושיווי-משקל, עד שנהיה משעמם להתבונן בה ובונים אחרת. היא תרגיל מצוין בשיקול-דעת, עם מעט מאוד כובד-משקל. בדרך-כלל, מרכיבים מרצדת מארבעה-חמישה פריטים, תלויים בחוטים ממקלות דקים, התלויים גם הם מחוטים. הפריטים יכולים להיות מגוונים מאוד, דומים קצת, לא קשורים, כן קשורים, כל מני. כדי שהמרצדת תהיה מאוזנת ותאפשר לפריטים חופש תנועה, אפשר לשחק בשלושה גורמים: משקל הפריטים, מיקום החוט התולה על המקל והמרחק בין כל פריט לבין החוט התולה.

בכל פעם שאני משלבת מגוון עיסוקים, אני מסתכלת על הרשימות שלי, ממיינת לפי מה שמעניין אותי כרגע, בוחרת מתוכה כמה אפשרויות, ומנסה לחבר אותן כך שאם הן פריטים במרצדת, המרצדת תישאר מאוזנת ולפריטים יהיה חופש תנועה. לכל מרצדת אני קובעת פרק זמן לתליה עד שאחליף בה פריטים – שלושה חודשים, חצי שנה, לפעמים שנה או פרק זמן אחר. תוך כדי התקופה הזו, אני רואה דברים חדשים במרצדת, משום שהיא זזה והמראה שלה משתנה. לפעמים פריט משעמם אותי מהר ואני מחליטה להחליף אותו. לפעמים פריטים מתקרבים ואני רואה ביניהם מספיק קשרים כדי להפוך אותם לעניין אחד. אז אני יכולה להכניס עוד עניין. כמו שאומרים בעסקי מרצדות – תלוי.

נאמר שזו רשימת עניינים חלקית מתוך מה שרשמתי על החול: הודו לשנה, שביל ישראל, קורס פיתוח מיומנויות קריירה, יותר זמן עם הבנות, ללכת שעה כל בוקר חמישה ימים בשבוע, ללמוד איטלקית, סיבוב פסטיבלים בקיץ, גינת ירק, לפתח את הרעיון החדש שלי למוצר הדרכה, לקנות מלתחה לחורף, לפתח את הפעילות שלי בפייסבוק, לעזור לחברה בבניית אתר חדש ושיווק העסק שלה, ללמוד לנגן בכינור, להתניע פרויקט חברתי.

ברור שלא ניתן לעשות את כל מה שרשום כאן באותו זמן. אני לא יכולה לנסוע להודו לשנה וגם ללכת את שביל ישראל במקביל. יכול להיות שאם אשקיע זמן בפיתוח הפעילות שלי בפייסבוק, פחות יתחשק לי לעזור לחברה שלי בשיווק העסק שלה. מצד שני, יכול להיות שאם אסע לשנה להודו, אוכל בחלק מהזמן לפתח את הרעיון החדש שלי למוצר הדרכה, לקנות חלק מהמלתחה שלי לחורף וללמוד איטלקית.

מרצדת-מיקודים

בחירה מאוזנת של כמה מיקודים, משחררת ילדי לאונרדו מהלחץ של בחירת מיקוד יחיד ומספקת את הצורך במגוון. אנחנו יודעים שלתקופה מסוימת נתמקד ונתקדם במעבר בין עניינים שבחרנו. האנרגיה שלנו תתגלגל ממיקוד למיקוד ותיתן לנו הרגשה טובה של סיפוק. יש לנו חופש להתקדם במספר מיקודים עכשיו, ולתת לעניינים אחרים לחכות. בינתיים נרגיש שאנחנו זורמים בכיוון מסוים ותוך כדי, נתפנה לעיין בהזדמנויות חדשות, בהרכב המיקודים של המרצדת הבאה.

יש מרצדות הבנויות מחישוק מרכזי, שממנו משתלשלים כמה חוטים ועליהם תלויים פריטים שווי-משקל פחות או יותר. אלה מרצדות המתאימות לילדי לאונרדו שמצאו לעצמם מסגרת מרכזית לתוכה הם תולים את הפריטים במרצדת ומשחקים אתם. למשל, אני מכירה גברת שיש לה צימר. בתוך המסגרת הזו היא משחקת בעיצוב, בישול ואפיה, שיפוץ, הוראת דרך, צילום ושלל מיקודים אחרים. פעם בכמה זמן היא לומדת עוד משהו ומשלבת אותו לתוך המרצדת. זו מרצדת שמתאימה גם לילדי לאונרדו שהם שכירים ולא רוצים להתפוצץ. תחת התואר הרשמי שלהם, הם מתמקדים במגוון עניינים נוספים שהופכים אותם לבעלי מקצוע טובים יותר, מעניינים יותר ושמחים. זה בלי קשר לכך שמחוץ לעבודה הם עוסקים גם בדברים אחרים.

המקלות והחוטים במרצדת הם מה שנדרש כדי להחזיק את הבחירות שלי ומה שנדרש כדי לאזן ביניהן – זמן, אנרגיה, כסף ותשומת-לב. לא כל הפריטים דורשים את אותה כמות משאבים ולא כל הפריטים יכולים לקבל את אותה כמות משאבים, אלא אם הם די דומים. אם אשקיע יותר זמן בעניין אחד, ברור לי שאשקיע פחות בעניין אחר. אם פריט מסוים דורש ממני משאבי תשומת-לב רבים, אכניס למרצדת גם פריט שאני יכולה לעסוק בו כמעט כלאחר-יד.

דגשים בבחירת פריטים למרצדת-מיקודים שלכם

  • ארבעה מיקודים זה מספר טוב, גם חמישה. בכל מקרה, חייב להיות גבול. אני משתמשת בשבעה מיקודים מקסימום ושואפת לפחות.
  • כדאי להתאמן בבניית מרצדת מיקודים בלי להיות מוטרדים בעניינים פרקטיים, כי העניין דורש אימון. קודם בחרו חלומות מעניינים, מלהיבים עבור עצמכם. 'העולם האמיתי' יופיע בסיפור הזה ממש בקרוב.
  • אם אתם מחליטים לכלול את העבודה שלכם במרצדת, הכניסו אותה רק אם אתם ממש אוהבים את העבודה הזו. איך תדעו? אם אתם מוכנים לעשות אותה גם ללא תשלום, כנראה שאתם מתלהבים ממנה.
  • בדיוק באותו אופן, אם אתם מחליטים לכלול משהו שאתם עושים ללא תשלום, הכניסו אותו רק אם אתם ממש אוהבים את הדבר הזה או מטפחים עניין חדש.
  • המיקודים לא חייבים להיות שונים מאוד זה מזה, או קשורים. בחרו כל מיקוד בזכות מה שהוא ובתנאי שאתם יכולים לאזן אותו עם הבחירות האחרות – בזמן, אנרגיה, כסף ותשומת-לב.
  • אל תתקעו על ניסיון להרכיב מרצדת מושלמת, זה כמו להרכיב מרצדת 'סופית'. התבוננו על המשחק הזה כמו חופש להתנסות בקישוריות לאורך זמן (וכמו שכבר ראינו – יש זמן).
  • אל תבחרו מתוך כוונה להחליף במהירות. אם אתם מסתכלים על עניין שלא ממש מעניין אתכם לשחק בו כרגע, הוא לא צריך להיות חלק מהמרצדת מלכתחילה. אולי בכלל כדאי למחוק אותו מהרשימות?

קחו לעצמכם את הזמן לחלום, לשחק במקל על החול, בעיפרון ומחק על דף. שום דבר לא צריך להיות חקוק באבן. חזרו לבדוק את הערכים שחשובים לכם עכשיו, זכרו שהמדדים שלכם להצלחה הם קודם כל פנימיים לפני שהם חיצוניים ושמרצדת כזו מתאימה, יותר מתכנית נוקשה, לצמיחה שאתם מחפשים. זו עבודת חלימה, עבודה מורכבת שיש בה הישג.

רשומה קודמת
רשומה הבאה
Loading Facebook Comments ...

4 תגובות בנושא “מובייל. ההוא.”

  1. אהבתי את משחק המרצדת. אני זוכרת שבתקופה שעבדתי כשכירה, המרצדת שלי הייתה מאוד קשה לאיזון, הסיבה לכך, אני רואה עכשיו, היא ש"קפצתי ממקל גבוה שעליו היו תלויים כמה וכמה דברי, ה"קפיצה" ממש הרעידה את כל מה שהיה תלוי על אותו מקל ופעמים אף נפלו ,הסתבכו כל מיני דברים שהיו "תלויים" אלו היו ,לפעמים, "קפיצות" גסות, לא עדינות ולא מחושבות, לקח לי זמן ללמוד את הלוליינות שמאפשרת עבודה גמישה בין המקלות והחוטים. איזה כף לחשוב על שגעון של אדם סקרן להתנסות בכל מיני דברים שונים, בצורה של מרצדת! .ז ה הרבה יותר טוב מהאמרה שהייתה שגורה אצל סבתא שלי "הילדה הזאת רצה לעבוד ב7 מקצועות…זה יביא לה 14 צרות…" היא , כמובן לא אהבה את התפזורת של דברים שהייתי קוראת, או שואלת עליהם, או מנסה ללמוד . "איך עושים את זה?" זו שאלה שהייתה קבועה בפי בכל הילדות, נערות…וכנראה גם כיום.. לשמחתי … חה!חה!חה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.