ליוצאים לגלות את פיננסיה

מפה מתוך סדרה המתארת את מהלך הקרבות הימיים בין הארמדה הספרדית והצי האנגלי. אפשר לראות את ספינות הארמדה מצטופפות לקראת יציאתן לדרך. מצאתי באתר של נאסא.
מפה מתוך סדרה המתארת את מהלך הקרבות הימיים בין הארמדה הספרדית והצי האנגלי. אפשר לראות את ספינות הארמדה מתגנבות באגודה לכיוון חופי אנגליה. סקוטי אחד, שלא היה בתכניות של הארמדה, קלט אותן. מצאתי באתר של נאסא.

כדי להגיע לעצמאות פיננסית, אצטרך קודם לגלות את פיננסיה: המקום בו חיים פיננסים, שמדברים פיננסית. אף שכבר ציירתי מפת-דרכים כללית לעצמאות פיננסית, ברור שזה לא מספיק. צריך מפה שתעזור לגלות את פיננסיה באופן יסודי, שתעזור לנווט שם בקווים ישרים ככל האפשר ולא רק לצוף על אשראי לאורך החופים, לפי השינויים בגאות ושפל.

אז אני חוזרת לשאלה שכבר שאלתי – מה צריך להופיע במפה כדי שהיא תעזור להתמצא ולהתנהל בדרך לעצמאות פיננסית? ומוסיפה עוד שאלה – מאין אקח מפה? יש מפות, הרבה. של כל מני מומחים לפיננסים ולמפות. השאלה היא לפי מה הם ציירו את המפות שלהם, ואם הם מומחים לפיננסיה שאני צריכה לגלות. כנראה שלא בדיוק, כי כשאני מנסה להשתמש במפות כאלה, משהו לא מסתדר לי עם המציאות – שאני רואה. אז מבחינתי, אלה מפות שלא עוזרות ולכן לא שימושיות לי.

מפות של מגלי ארצות

לפני כמה שנים, מצאתי את עצמי במוזיאון הארמדה הספרדית במדריד. בין שלל הדגמים, הציורים, האצטרולבים, המסמכים וכלי המשחית (לא יאמן כמה יצירתיות מגייסים בני האדם כדי להרוג זה את זה), היו גם כמה מפות של אדמירלים. מפות אישיות שצוירו ביד-מזכירים דייקנים. מפות לא שלמות לעין המתבונן במאה ה21, מרתקות ביותר. היו בהן אלמנטים מעשיים מאוד כמו קווי אורך ורוחב, נתיבים ימיים, תוואי חופים ושמות יישובי-חוף. היו בהן גם אלמנטים סמליים כמו צלב, סהר, דגלים, מגינים ושמות מלכים.

  • האלמנטים הסמליים מייצגים את ה'למה'
  • האלמנטים המעשיים מייצגים את ה'איך' הידוע. הוא ידוע על סמך מידע שנאסף מאנשים שבאמת עשו את הדרך.
  • השטח הריק מייצג את העובדה שיש לא ידוע. לפי סימני הדיו, אפשר לראות במפות איך שטחים של לא ידוע התמלאו עם הזמן, ככל שהצטבר מידע.
  • המפות ניידות, ניתן לבחון אותן בשטח תוך כדי תנועה, ולתקן.
  • קנה המידה שלהן לא אחיד, הרבה תלוי בעין המתבונן. השאלה היא האם זה חסרון, כי חוסר האחידות גרם לטעויות ניווט שבגללן גילו את אמריקה (בפעם השנייה, קודם היו הוויקינגים).

מה שמצא חן בעיניי במפות האלה היא העובדה שיש בהן 'למה' בולט ומודגש. כל השאר נגזר משם. זו צורת חשיבה לא הישרדותית. מובילה אותה כוונה ברורה. לכל הפלגה ולכל סימון במפה היה ייעוד שנגזר מה'למה'. גם את הלא ידוע הם לא ניחשו. הם יצאו לגלות אותו מתוך ה'למה'.

ועלה בדעתי שאם אני רוצה לגלות את פיננסיה, כדאי שאלך באותה דרך. שהדבר הראשון שצריך להופיע במפת דרכים לעצמאות פיננסית, הוא ה'למה'.

למה אני צריכה כסף? למה אני עובדת במה שאני עובדת כרגע? מה אני רוצה להשיג ולמה אני עושה את זה מלכתחילה? הלמה שלי צריך לרגש אותי לא פחות מהסמלים שריגשו את האדמירלים של הארמדה. הוא צריך להיות מול העיניים. לייצג בבהירות את מה שחשוב לי, כדי שלא אפליג סתם ולא אתבלבל מדי.

למה אני רוצה להיות עצמאית פיננסית? למה אתם? כדי לתרום לאחרים? כדי שיהיה לי אוסף אמנות? כדי לאכול במסעדה כל יום? לצבור חוויות מכוננות? כדי שיהיה לי בית יפה? מה מאוד מאוד חשוב לי במזון, מחסה, בריאות, כושר, ניידות, סגנון חיים, מורשת, נישואים וזוגיות, ילדים, הורים, השכלה וכו' וכו' – איפה הלמה הכי מרגש עבורי בכל זה? זו שאלה ששווה לחשוב עליה, אם אתם רוצים לגלות את פיננסיה שלכם בדרך לעצמאות פיננסית. אחרי שתגלו את התשובה ל'למה', שימו אותה על המפה שלכם, כי כל אדמירל וה'למה' שלו.

רשומה קודמת
רשומה הבאה
Loading Facebook Comments ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.