פרידה מפחדים שקשורים בכסף

%d7%a4%d7%97%d7%93-%d7%9e%d7%9b%d7%a1%d7%a3-%d7%99%d7%9c%d7%93%d7%99-%d7%9c%d7%90%d7%95%d7%a0%d7%a8%d7%93%d7%95

אם מבינים שתפקידו הבסיסי של כסף קשור בהגנה, די ברור מדוע מתעורר פחד כשאין לנו מספיק כסף. אנחנו אמורים לחוש פחד במצבים שמאיימים על שלומנו. הבעיה היא, שלא תמיד אנחנו פוחדים ממה שקורה במציאות. לעיתים קרובות אנחנו פוחדים מתמונות שהדמיון שלנו מעלה, בלי כל קשר למציאות. אם אנחנו מאמינים לתמונות האלה ומבקשים מהדמיון עוד ועוד, הפחד מתעצם למידה כזו שקשה לנו לעשות משהו. במקום זה בא לנו להיעלם, לברוח או להחריב.

מדוע קשה לנו לעשות משהו בקשר לאיום מציאותי? כי יש לנו מערכת אמונות שגורמת לנו להניח כל מני הנחות. למשל, אנחנו מניחים שאם נעשה, יכול להיות שזה ירגיש לא נוח. יכול להיות שנצטרך לשנות סגנון חיים. יכול להיות שנפגע באחרים. מה נרגיש? מה הם ירגישו? מה הם ירגישו כלפינו? מה נרגיש בנוגע למצב שגרמנו להם להיות בו? מה נרגיש בקשר לעצמנו אם נגרום לאחרים להרגיש לא טוב? כל המחשבות האלה יוצרות מציאות מדומה שמעוררת רגשות פחד. הפחד מעורר התנגדות לפעולה. אנחנו מניחים שאם נמנע מפעולה, נימנע מכאב. איכשהו.

אלא שרכבת המחשבות הזו לא באמת מונעת מאתנו כאב. רק לחשוב על הרכבת גורם לנו לדמיין שרשרת אירועים שמעלה רגשות לא טובים. אנחנו מניחים הנחות אודות מה יקרה בעתיד בשל פעולה שבכלל לא ביצענו עדיין. אנחנו יוצרים את הפחד מלעשות פעולה כזו בעתיד. הדבר הראשון שבא לעשות זה לא לעשות. לא לעשות יכול להרגיש כמו סוג של הקלה.

אבל אנחנו נמנעים מהמציאות וממשהו שאולי בריא יותר לטפל בו.

אותו הדבר בדיוק קורה כשאנחנו אופטימיים מדי בענייני כסף. כשאנחנו מאמינים למשהו בלי לבדוק אם הוא נכון במציאות. התקלה מגיעה מאותו מקום: מערכת אמונות, שמעוררת מחשבות, המאפשרות להניח הנחות, שיוצרות מציאות מדומה, שאנחנו מאמינים לה בכל ליבנו. כמה שיותר מאמינים, כך המציאות המדומה נראית יותר אמת. ככה בונים טייקון, ככה מפסידים משכורת חודשית בשלוש שעות מול מכונת הימורים, ככה לא דואגים לכסף כי ברור שתיכף מגלים כמה אני אמנית גדולה, ככה קוראים לרעב מתמשך "חיים בצניעות", ככה הבנקים אשמים בה-כ-ל.

אנחנו בני האדם, אלופים בלא להסתכל על המציאות, בלהמציא בועות וליפול שבי בקסם שלהן. אנחנו בני האדם, גם יכולים אחרת אם אנחנו מוכנים לקבל את העובדה שהמוח שלנו יודע לעשות כל מני דברים. אם אנחנו מוכנים לעקוב אחרי המחשבות והרגשות שלנו ולהבין איך אנחנו עושים את הדרמה האנושית.

להיפטר מפחדים שקשורים בכסף

יש כאלה שאומרים להסתכל לפחד בעיניים. להבין ממה פוחדים ואז לעשות את זה. מתי זה עובד? אם החוויה, ההליכה לתוך הפחד, מצליחה לשנות את מערכת האמונות שיצרה את הפחד. אם היא לא משתנה, הפחד לא יעבור. קחו לדוגמה פרפורמרית שסובלת מפחד במה. כל יום היא עולה לבמה. כל יום היא מסתכלת לפחד בעיניים. זה לא עובר. החוויה במציאות לא משנה כלום, לא מסלקת את הפחד. עד שהיא לא תבדוק מה האמונות שיצרו את הפחד ולמה היא כל כך מפחדת להניח אותן או להחליף אותן באמונות אחרות, היא לא תיפטר מהפחד. היא תישאר בבועה.

הדרך הזו בכלל לא עובדת בכל מה שקשור בפחדים הפיננסיים העמוקים, ההישרדותיים שלנו: הפחד להיות חסר בית, הפחד להגיע למצב של רעב, תלות, חוסר הגנה. לפי התיאוריה של להסתכל לפחד בעיניים, כדי להפסיק לפחד מלהיות הומלסית, אני צריכה לחוות את הפחד – להיות הומלסית. להפסיד או למסור את מה שיש לי ולהגיע לרחוב. זו לא דרך מומלצת ללמוד משהו על התמודדות עם פחדים שקשורים בכסף. לא חייבים לסבול במציאות כדי לפתור פחדים שבדמיון.

במקרה של רבים מילדי לאונרדו מצטרף כאן עוד עניין – אמונות של אחרים שיצרו הנחות אודות עתידו הפיננסי של מי שלא מתמקד בדבר אחד, לא מתמחה, לא נכנס למערכת. אמונות של הורים, מחנכים, עמיתים ושאר דמויות משמעותיות שהאמונות שלהם מסוגלות לחלחל לתוכנו ולהפוך חלק מהאמונות שלנו.

הדרך האמתית להיפרד מפחד פחות דרמטית ויותר ארוכה

הדרך האמתית להתיר פחדים עוברת דרך מודעות עצמית. אם אנחנו מודעים לאיך אנחנו מעוררים רגשות ומתייחסים אליהם – זה יכול לעזור לנו להתקדם. אם אנחנו מבינים שאנחנו גורמים לעצמנו לסבול רגשית כל יום, נגיע כעבור זמן למחשבה שאולי כדאי לעשות את מה שפוחדים לעשות. אולי זה יכאב פחות מהכאב שאנחנו גורמים לעצמנו?

פעילות כזו לא יכולה להתבסס על כוח רצון. אי אפשר להשתמש בכוח רצון כדי להילחם במשהו שאנחנו כל כך קשורים אליו כמו האמונות וההנחות שלנו. גם לא מדובר בשינוי תפיסה מסוג "לחשוב חיובי".

אנחנו צריכים לפקוח עיניים ולהתבונן מקרוב בדרך בה אנחנו יוצרים הנחות בראש. לזהות איך אנחנו יוצרים תעלולים מנטליים ורגשיים. לבדוק את האמונות מהן נובעות ההנחות האלה. כדאי לערוך אינוונטר של הדברים שאנחנו קשורים אליהם – אמונות, תכניות, תכניות לעתיד שעשינו בעבר. נצטרך להתנתק מחלק מהן כדי לחיות את ההווה. אם אנחנו יודעים מה הדברים האלה ואיך אנחנו מגוננים עליהם, אנחנו יכולים גם לשחרר, לשנות אותם.

זה מלמד אותנו מהו פחד מבוסס מציאות. פחד כזה דורש טיפול, התחשבות ותכנית פעולה. זה מלמד אותנו מהו פחד מבוסס מציאות מדומה ואז אנחנו צריכים לבדוק את האמונות וההנחות שגורמות לפחד הזה ולא להימנע מפעולה. לא לעשות את מה שהן מכתיבות. לעשות משהו אחר.

צריך להבין שזה לא ייקח יום. להבין שמתחילים בקטן ומתחזקים. לפתוח מעטפות שקשורות בעניינים פיננסיים יכול להיות צעד קטן ונכון. לקרוא את מה שיש במעטפות זה עוד צעד. גם ללמוד לבדוק את חשבון הבנק בקביעות. גם להחזיר טלפון למישהו שאתם חייבים לו כסף. גם לדבר עם בת או בן הזוג על כסף, על מה שיש, על מה שאין. גם ללמוד לומר "לא" להצעה לא הגיונית לנו פיננסית. בירור המציאות מוביל לפעולות במציאות. פעולות כאלה מביאות לטרנספורמציה ביחס שלנו לתחום הפיננסי בחיינו. אנחנו משתנים.

אז אני לא אומרת "פשוט תעשו את זה". אם אני בכלל אומרת משהו זה שלהיות מודעים לאיך בועות נוצרות ואיך אנחנו יוצרים פחד דרך הדמיון, זה חשוב. חשוב לדעת שזה קורה ואיך זה קורה. אם מישהו חושב שזה כיוון מופשט שלא יביא תועלת, אני מציעה תרגיל מנטלי: תבחרו ארץ, עיר, שכונה, בית, אדם. תסתכלו על מה מניע אצלם את מערכות ה"הגנה". מה יותר – פחדים מבוססי מציאות, או פחדים מבוססי מציאות מדומה? שאיפות מבוססות מציאות, או שאיפות מבוססות מציאות מדומה?

דמיון זה חומר חזק. כדי להיפרד מפחד, כדאי להאמין קצת פחות בסיפורי-קיצון שאנחנו מספרים לעצמנו. הסיפורים המפחידים או האופטימיים מאוד. קשה לשלוט בדיבור פנימי, אפשר להאמין בו פחות. לבדוק אותו, להסתכל עליו בפרספקטיבה של הגיון. להטיל ספק.

זה לוקח אימון, לוקח ללכת בלי דרמה, שווה לעשות ושווה ללמוד איך לעשות – צעד אחד בכל פעם. זה לוקח יותר מיום אבל הגמול שם לשארית חיינו. השקעה טובה.

עכשיו כדאי לעשות שלושה דברים:

לחזור למפת הדרכים לעצמאות פיננסית, להסתכל על המציאות ולסמן לעצמכם איפה אתם במפה. זה כדי שתדעו מה באמת עומד בפניכם, למה אתם צריכים להתארגן ובעיקר למה ומדוע.

לערוך אינוונטר של אמונות והנחות שקשורות בכסף, שאינן מבוססות מציאות אלא מציאות מדומה. אמונות חיוביות, אמונות שליליות, הנחות, תכניות לעתיד שקבעתם בעבר, הכל. אלה שקי חול שתצטרכו להשליך מהסל, כדי שהכדור הפורח שלכם יוכל להתרומם ולשוט יפה באוויר בגובה לא מסוכן.

לבדוק איך אתם הולכים ללמוד להתבונן על המחשבות שלכם. אפשר עם עזרה, אפשר בלי עזרה, יש הרבה דרכים. תבחרו אחת ולכו אתה לאורך זמן.

רשומה קודמת
רשומה הבאה
Loading Facebook Comments ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.