מפת דרכים לעצמאות פיננסית

מפת דרכים לעצמאות פיננסית ילדי לאונרדו
Andrew Neel – Unsplash

עצמאות פיננסית היא מטרה. כדי להגיע אליה לא מספיק לרצות בכל הלב. צריך ללמוד איך הולכים את הדרך, ואיך הולכים אותה בצורה הנכונה לנו. יש כאלה שאוהבים ללכת דרך סלעים ונהרות גועשים ויש כאלה שאוהבים ללכת באחו. לכו תדעו. המטרה שלי היא לתת כלים ומסגרת עבודה. כל אחד יעשה אתם מה שנכון לו.

מפות

מפה היא תוצר של תהליך מיפוי. היא כלי עזר להתמצאות.

מפת דרכים היא תוצר של תהליך תכנון, המונחה על ידי הרצון שלנו להגיע בעתיד ליעד או למטרה שהגדרנו מראש. היא כלי עזר להתמצאות בתהליך וניהול ההתקדמות שלנו בכיוון היעד או המטרה.

מפת דרכים לעצמאות פיננסית היא תוצר של תהליך תכנון, המונחה על ידי ההחלטה שלנו להיות עצמאיים פיננסית בעתיד. זו המטרה.

ההחלטה להיות עצמאית פיננסית נובעת מחזון, סגנון חיים שאני מעדיפה. לכל אחד יש חזון משלו.

כמה שאלות חשובות במה שקשור במיפוי

האם אנחנו רואים את כל מה שיש לראות? כנראה שלא. בגלל זה צריך לחקור טוב טוב ולהיעזר בכל מה שאפשר, גם אם נגיע לראות את מה שלא נוח לנו לראות.

האם כל מה שאנחנו רואים צריך להופיע במפה? לא, זה לא יעיל למטרה שלנו. אנחנו לא ממפים DNA אז לא צריך את כל מה שרואים.

אם לא צריך הכל, מה כן צריך להופיע במפה כדי שהיא תעזור להתמצא ולהתנהל בתהליך? התשובה סובייקטיבית – תלוי. תלוי במה שעוזר לכם להתמצא ולהתנהל. עם זאת, נקודות ציון ברורות מאוד צריכות להופיע במפות של כולם. כמו שלא משמיטים מדינה ממפה גיאוגרפית של יבשת, כך לא משמיטים פרק-דרך ממפת דרכים לעצמאות פיננסית.

את המפה של פרקי הדרך אני משרטטת ברשומה הזו. לרזולוציות ניכנס ברשומות אחרות. כבר במפה הזו תדעו לומר איפה אתם נמצאים ביחס למטרה 'עצמאות פיננסית'. מי שרחוק מאוד מהמטרה, יראה שיש דרך. לי זה טוב לדעת אם אני רחוקה ואם יש דרך. מבחינתי, זה יותר טוב מלא לדעת ולקוות שיסתדר. לא כולם אותו הדבר ואני רוצה לכבד כמה שיותר אנשים. אז אם מפחיד אתכם לדעת, אל תקראו הלאה. חכו לרשומה הבאה, תקראו אותה ואז אם תרצו, תקראו את זו.

פרקי-הדרך העיקריים במפת דרכים לעצמאות פיננסית

חסר פיננסי. מצב בו חסר כסף כל הזמן. ההכנסות לעולם לא מכסות את ההוצאות וחובות מצטברים בהתמדה, מדי חודש. מצב בו לא ידוע איך החובות ייסגרו בעתיד הנראה לעין.

הישרדות פיננסית. מצב בו חסר כסף להוצאות הכרחיות חלק גדול מהזמן. חובות מצטברים, סוגרים אותם ונפתחים חובות חדשים. מצליחים לכסות את המיטה בשמיכה ואז הופ – השמיכה קטנה. מדי פעם מצליחים להרים את הראש מעל המים ושוב שוקעים ונחנקים.

איזון פיננסי. מצב בו יש איזון בין הכנסות להוצאות הכרחיות וקצת מעבר לזה, מדי פעם חסר כסף. לא מסתבכים בחובות אבל גם לא מתקדמים.

רווחה פיננסית. מצב בו הכל ברור. ברור מה נכנס, ברור מה יוצא, כל ההוצאות המתוכננות מכוסות בוודאות ויש סעיפי הוצאות שהם לא רק סעיפי הגנה. הם קשורים גם בשאיפות. לכל שקל יש תפקיד ידוע והוא באמת ממלא את התפקיד הזה. הוא לא נחטף לכיבוי שריפות. מדי פעם יש זעזוע קל במערכת בגלל הוצאה גדולה לא צפויה, אבל בסך הכל המילה 'כסף' לא מלחיצה.

ביטחון פיננסי. מצב בו ידוע מראש שהוצאות הבסיס מכוסות בוודאות לתקופה נכבדה קדימה בזמן. כבר לא חיים על ההכנסות הבאות אלא על ההכנסות הקודמות. לחלק מהשקלים יש תפקיד בעתיד הרחוק והם לא חסרים בהווה. אם קורה משהו שמחייב הפסקת הכנסה לכמה חודשים, אין בעיה.

עצמאות פיננסית. מצב בו קיים מנגנון הכנסות שמאפשר לחיות את החזון, את סגנון החיים שאנחנו רוצים בו. כמו במצב של ביטחון פיננסי, הוצאות הבסיס מכוסות בוודאות קדימה בזמן. שלא כמו במצב של ביטחון פיננסי, גם הוצאות נוספות שקשורות בשאיפות, סגנון חיים, חשק וכד' מכוסות בוודאות קדימה בזמן. זה כמובן בתנאי שאתם לא עושים איזו שטות כבירה כמו להשקיע אצל מיידוף או שוכחים איפה הפופיק שלכם.

אותו חלק אצלי שאוהב להנחות אנשים, לוחש לי לתת הנחיות לחשיבה.

אותו חלק אצלי שאוהב להניח לאנשים, לוחש לי לתת אוויר. זמן לגלגל את המפה הזו בראש, לראות אם ואיפה אתם מבחינים בזה שהיא משרטטת דרך. לחשוב עליה, על עצמכם, על מה מטריד אתכם ולמה אתם שואפים.

הפעם אני הולכת עם הקול השני. סקרנית לדעת מה יעלה.

רשומה קודמת
רשומה הבאה
Loading Facebook Comments ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.