הצהרת עצמאות פיננסית

vkwrmha1_ti-tim-arterbury

אני לא אשת מקצוע בתחום הפיננסים. רחוק מזה. אני עוד מישהי שכמו רבים אחרים נמאס לי מתנודתיות בענייני כספים. אני שואפת לא רק להיקרא "עצמאית" אלא גם להיות כזו באמת. כל מה שאני כותבת הוא תוצר של חיפוש ולמידה אינטנסיביים. הכוונה –  לפתור את עניין התנודתיות לתמיד, ולהגיע לעצמאות פיננסית. אני מוכנה ללמוד, לבחון כל דבר ולהתאמן, כדי להצליח. יש לי תנאי אחד – שהמידע שאני משתמשת בו יהיה מובן לי, רלוונטי עבורי ולא מוטה לטובת שום אינטרס חוץ מהאינטרסים שלי.

המידע שאביא כאן נתון לשיפוטכם ושיקול דעתכם, וכדאי שתטילו ספק בכל דבר. הבחירה בידינו, אני רק רוצה לוודא שאני באמת בוחרת ולא הולכת על עיוור אחרי הנחיות/הוראות של אנשים בגלל שיש להם תואר, כוח, משרד, כסף או פרסום.

ממה אני רוצה עצמאות פיננסית

אני רוצה עצמאות פיננסית מכל מה שכופה עלי תנאים פיננסיים לא הוגנים. אני רוצה עצמאות מ"השיטה" בה מערכות פיננסיות וחברות עסקיות וציבוריות מחזיקות את השליטה בחיים שלי. לפי מה שאני רואה, ולא רק אני, עצמאים קטנים זוכים ליחס לא הוגן מכל מני צדדים. לא לוקחים אותנו ברצינות, מטילים עלינו מיסוי לא נכון, רוב הנכסים שלנו הם בכלל לא שלנו, מקשים עלינו ללא קשר למחזורים כספיים ותחומי עיסוק. אני לא יודעת מה אתכם, אבל אני מרגישה שמדכאים אותי, שאני לכודה. זה מצב של חוסר שליטה. כמה זמן אני אתן לזה להימשך?

השיטה הנוכחית לא תשחרר אותנו מרצונה, היא בנויה על ניצול. כדי להשתחרר ממנה, נצטרך ליצור הפרעה, התנהלות שתשבש את כוחה של השיטה הקיימת ותחולל שינוי. זה כבר קורה בתחומים חברתיים, בתעסוקה, בהשכלה.

ההבנה הבסיסית – כסף הוא חלק ממערכת הגנה על זכויות-אדם

כסף הוא לא הכל בחיים. הוא קצת פחות חשוב מחמצן. אפשר להיות חופשיים נפשית ורוחנית גם בלי כסף. עם זאת, כמעט לכל דבר צריך כסף כי כך זה קורה כרגע בעולם. אם כבר צריך לבזבז חיים על כסף, עדיף לא לבזבז אותם על כסף של מישהו אחר.

בתפקיד הבסיסי שלו, כסף הוא חלק מרשת ביטחון שמגנה על החרות שלנו. הוא כלי שאמור לעמוד לרשותנו כזכות בסיסית, כדי שלא ניאלץ לשעבד את הזכויות שלנו כבני-אדם. תעצרו רגע לחשוב לפני שאתם ממשיכים לקרוא. תעצרו לחשוב על כל האנשים שאתם מכירים, אפילו באופן מהיר ושטחי. על כמה מהם אתם יכולים לומר שהם לא משעבדים זכות-אדם שלהם, שלא מרצון או מרצון, בגלל כסף?

בתפיסה שאני מציגה כאן וברשומות הבאות, זו חייבת להיות הבנה בסיסית שאתם מסכימים עליה – קודם כל החרות של עצמי. גם אם אין לי אותה כרגע, זו התפיסה, זו השאיפה. זה לא קשור באינדיבידואליזם אלא בזכויות-אדם. רק אחרי כן מגיעה האפשרות להשתמש בכסף כדי להגשים שאיפות.

אם מסתכלים על כסף כחלק ממערכת הגנה, יכול להיות שקל יותר להבין ולהסכים לעשות את מה שצריך לעשות, כדי שיהיה לנו כסף בסביבה. זה לא תמיד כייף או יצירתי. זה יותר קשור בחשיבה, קבלת החלטות ומשמעת. גם נדרשת חבירה עם אנשים אחרים – כמו בני זוג למשל. זה לא פשוט אם אתם מאוהבים באינדיבידואליזם.

מפני מה אנחנו זקוקים להגנה?

אנחנו זקוקים להגנה מפני כל מני דברים, תלוי איפה אנחנו נמצאים על הרצף חרות-כסף. אם יש לי בית, אני לא זקוקה להגנה מסוג 'קורת גג' או 'הביטחון שלא יזיזו אותי'. כבר יש לי הגנה. אם אין לי מספיק כסף לאוכל, הצורך שלי בהגנה מתחיל משם – הגנה ממוות מרעב. קורת-גג משלי תחכה לאחר-כך. אנחנו זקוקים להגנה ממצבי משבר וגם אלה משתנים לפי מה שיש ואין לנו. אם אין לי מספיק כסף זמין, כל פנצ'ר נתפס אצלי כמשבר. אם אני חיה ברווחה פיננסית, פנצ'ר לא נתפס אצלי כמשבר. אפילו יכול להיות שיש לי תקציב מסודר לבלת"מים.

צעד ראשון בדרך לעצמאות פיננסית

הצעד הראשון הוא הצהרת כוונות. הצהרה על הכוונה להיות עצמאית כלכלית ולעשות את מה שנדרש כדי להשיג את העצמאות הזו. הצהרה על זה שלשם אני הולכת ולא לפחות מזה, גם אם ייקח שנתיים, חמש או עשר. המטרה היא לא להיות לכודה, לא להיות במצב בו מישהו קובע עבורי, שולט בי, בחרותי, בסגנון החיים שלי.

אני מציעה לכם להתחיל לגלגל מחשבות ולרשום לעצמכם את כל הדברים מפניהם אתם זקוקים להגנה שכסף יכול לקנות. ברשומה הבאה אציג מפת דרכים לעצמאות פיננסית ודרך מסודרת לחשוב על העניין.

רשומה קודמת
רשומה הבאה
Loading Facebook Comments ...

2 תגובות בנושא “הצהרת עצמאות פיננסית”

 1. את כל כך צודקת לימור במה שכתבת!
  לטעמי הצעד הראשון הוא חינוך פיננסי. לדבר על ילדים על כסף. להסביר להם את המושגים השונים, לתרגל אותם ואיתם.
  אני מנסה להנחיל זאת לילדיי וגם לבית הספר בו הם לומדים…

  עוקבת בשמחה וממתינה לפוסט הבא

  1. היי מיטל, איזה כייף שבאת לבקר!
   חינוך פיננסי – הלוואי והיו מלמדים מגיל צעיר. את עושה עבור הילדים משהו שיהיה שווה הרבה מאוד, גם מעבר לפיננסים.
   תודה, מוזמנת להגיב, להעיר ולהאיר בכל הזדמנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.